Jak wybrać najlepszy papier do drukarki?

papier do drukarkiOkazuje się, że wybór papieru do drukarki jest sprawą skomplikowaną i jeśli źle się go dobierze, to niestety może wpływać i to mocno na jakość druku a także na techniczny stan drukarki. Jeśli ktoś nie wie jak dobrać papier do swojego sprzętu, to tak naprawdę powinien prosić o poradę specjalistę.

Wybierając papier powinno się zwracać uwagę na jego gramaturę, kolor oraz połysk. Pośród różnych papierów znajduje się uniwersalny, papier do druku atramentem, papier do druku laserowego, papier do druku igłowego. Uniwersalny papier to podstawowy nośnik, jaki używany jest przez większość przeciętnych użytkowników. Gramatura jest tam na poziomie około 90g/m2. Taki papier nadaje się do większość drukarek i kserokopiarek.

Jednak w przypadku druku atramentowego może się okazać, że jakość będzie stosunkowo niska. Szczególnie, gdy będzie się chciało drukować zdjęcie czy grafikę. Powodem będzie tutaj głębokie wejście tuszu w strukturę papieru a to będzie sprawiać, że pojawią się wybrzuszenia i jakość wydruku będzie po prostu słaba. Uzyskiwanie rozdzielczości na poziomie 360 dpi pozwala na korzystanie z takich nośników, jeśli chce się wydrukować jedynie małe kolorowe logo firmy czy niewielką grafikę.

papier uniwersalnyPopularny wśród użytkowników jest również papier powlekany. Jest to specjalny papier, który ma naniesioną warstwę żywiczną, polietylenową albo inną. Powlekanie wykonywane jest jednostronnie albo dwustronnie. Kluczową cechą, która będzie tutaj brana pod uwagę to fakt, że podłoże zatrzymuje atrament, i dlatego nie dochodzi do wnikania w strukturę bazową papieru. To natomiast daje szansę na uzyskiwanie wyższego kontrastu oraz lepszych kolorów. Można eliminować rozmazywanie się tuszu, a także odkształcanie się powierzchni zadrukowanych. Gramatura może być między 90 a 200 g/m2.

Papier do codziennego użytku najczęściej jest w formacie A4. Taki rozmiar najlepiej nadaje się do urządzeń biurowych. Inne formaty są w przypadku papieru do specjalnych zastosowań, albo też papieru fotograficznego. Można wybierać papier wielkości zdjęcia albo jakiś rozmiar, który będzie miał wyjątkowy charakter. W sklepach odnajdzie się również papier do drukarek wielkoformatowych, dużych sprzętów i ploterów. Tak naprawdę oferta papierów jest świetnie rozwinięta, przed zakupem jednak sprawdzajmy czy papier pasuje do naszego modelu.

Autor

Judyta Milewska

"Cza­sami zwykła kar­tka pa­pieru wy­wołuje niez­wykłe wspomnienia..."

Zobacz również

Kontakt

Tel: 800-123-456

E-mail: kontakt@fiak.pl

fiak.pl

ul. Papiernicza 25

30-415 Kraków