
Format
To oczywiście podstawowa kwestia, która odnosi się do tego jaki jest rozmiar arkusza, który będzie w drukarce wykorzystywany. Podstawowy rozmiar to oczywiście A4, który jest najczęściej stosowany. Oprócz tego stosuje się jeszcze mniejszy A5 albo większy rozmiar A3.
Gramatura
Jest to waga jaką będzie miał jeden metr kwadratowy papieru. Tutaj jednostką będzie gram na metr kwadratowy. Ten element będzie decydował między innymi o wytrzymałości, grubości oraz objętości właściwej. Dlatego jeśli wybieramy papier, który ma większa gramaturę oczekiwać można lepszej nieprzeźroczystości.
Grubość
Jest to odległość jaka będzie miedzy spodem a górą położonego na płasko papieru. Ta cecha będzie miała wpływ na sztywność zginania papieru. Papier ksero najczęściej będzie miał grubość na poziomie 110 mikronów
Nieprzezroczystość
Jest to zdolność do wchłaniania i odbijania światła. Tutaj nie ma się co zajmować techniczną stroną tego zjawiska. Papier jednak musi być odporny na działania światła, na tyle, by to co nadrukowane jest na jednej stronie nie było widoczne na drugiej.
Gładkość
Jeżeli patrzy się na papier z profilu to im mniejsza będzie różnica między najwyższymi a najniższymi punktami tym bardziej gładki będzie papier. Wyższa gładkość będzie działać pozytywnie na jakość zadruku.
Jasność i białość
Pojęcie jasności i białości stosowane jest zamiennie, ale mamy pewne różnice, które to opisują. Jasność będzie zdolnością papieru do odbijania wszystkich kolorów, jakie wchodzą w skład światła. Najbardziej białe rodzaje papieru charakteryzują się ogólnym stopniem odbicia na poziomie do 100%. Białość nawiązuje natomiast do tego jaki jest odbiór wzrokowy białego papieru. Łatwo sprawdzić to w momencie, gdy zacznie się porównywać papiery z różnych klas. Wyższy wskaźnik CIE wskazuje, że papier powinien być bielszy. Im bielszy będzie papier tym lepszy będzie kontrast przygotowywanych wydruków, dlatego warto na to zwracać uwagę.
Autor

Judyta Milewska
"Czasami zwykła kartka papieru wywołuje niezwykłe wspomnienia..."
Zobacz również
Polecamy
Najnowsze
Co jest lepsze dla mojej firmy: Usługi wsparcia IT na miejscu czy poza siedzibą firmy?
Nie ma wątpliwości co do znaczenia technologii informacyjnych (IT) dla każdej firmy. Niezależnie od tego, czy jest to firma rozpoczynająca... [...]