Papier offsetowy

papier offsetowyW przypadku użytkowników drukarek atramentowych często pojawia się zawód, gdy do druku wykorzystują papier offsetowy.

Standardowy papier offsetowy jest produkowany z masy celulozowej z dodatkiem ligniny. Jedynie papier z wyższej kategorii będzie dodatkowo impregnowany smołami specjalistycznymi, by udało się powiększyć jego gramaturę. Taki papier jest raczej tani i stosowany przede wszystkim do ksero albo do drukarek laserowych.

papier offsetowyW druku atramentowym niestety ujawni on bardzo szybko swoje minusy i nie sprawdzi się przy druku kolorowym. Kropelki tuszu na takim papierze będą formować plamki, które rozpływać się będą do wymiarów większych niż odległość między dyszami. Z tego powodu drukarka nie osiągnie dobrej jakości w przenoszeniu kolorów. Dodatkowo kropelki tuszu głęboko wsiąkają w papier i tutaj kolory będą nieco przyciemnione. Tym nie mniej taki papier świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy wykonywać się będzie chciało druk tekstów, bez dużej ilości obrazów.

Niektórzy producenci starają się walczyć z drukiem atramentowym na papierze offsetowym przez zmniejszenie wielkości kropelki oraz stosowanie tuszu pigmentowego. Takie rozwiązanie zwiększy jakość druku jednak będzie skutkować dłuższym czasem zadrukowywania kartki i może sprawić, że tusz w dyszach będzie zasychał.

Autor

Filip Jakubik

"Myśli prze­lane na pa­pier wyglądają inaczej niż te, które plączą nam się po głowie."

Zobacz również

Kontakt

Tel: 800-123-456

E-mail: kontakt@fiak.pl

fiak.pl

ul. Papiernicza 25

30-415 Kraków