Wykończenie papieru do drukarek

papier z połyskiemPowlekany czy niepowlekany?

Większość współcześnie wykorzystywanych papierów jest niepowlekanych. Oznacza to, że nie mają one żadnej specjalnej powłoki, która będzie sprawiać, że papier będzie bardziej wytrzymały. Papier powlekany specjalną powłoką będzie w sposób idealny odpowiadał na kolory i będzie się dało uzyskiwać lepszy kontrast. Nadaje się on najlepiej do drukowania obrazów czy zdjęć. Kupując papier powlekany warto sprawdzić czy pozwala na druk jedno czy dwustronny. Ten drugi rodzaj będzie dla nas bardziej ekonomiczny. W sprzedaży znajdziemy także papiery wodoodporne, które mają specjalną powłokę chroniącą kartki przed działaniem wody.

Z połyskiem czy bez?

Jeśli chodzi o wykończenie papieru dotyczące jego połysku mamy kilka różnych propozycji:

- matowy

- półmatowy

- z lekkim połyskiem

- z wysokim połyskiem

Wybór powinien zależeć od tego jaki efekt chce się osiągnąć. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że zdjęcia wyglądają najlepiej na papierze z połyskiem. Papier satynowany będzie przeznaczony do druku kolorowego laserowego.

Formacja

Jako dobry papier należy uznać taki, którego włókna będą dobrze rozprowadzone. Jak to sprawdzić? W czasie kupowania całej ryzy będzie to bardzo trudne. Dopiero jak wyjmie się kartkę można spojrzeć na nią pod światło i jeśli nie będzie żadnych ciemnych czy jasnych plam to znaczy, że formacja jest dobra. Ma ona istotne znaczenie, szczególnie gdy chce się drukować obrazy albo zdjęcia, które mogą zajmować dużą część kartki. Różnice w jakości i rozprowadzeniu druku mogą być tutaj mocno widoczne. Ważną kwestią jest także sprawa zanieczyszczeń, które pojawić się mogą w momencie, gdy nas papier będzie z recyklingu. Taki produkt nie nadaje się do drukowania obrazów ani zdjęć. Dobrze jednak sprawdzi się w czasie codziennego drukowania dokumentów, ponieważ charakteryzuje się tym, że jest ekologiczny i tani.

Jasność

Ważną sprawą, by przy wyborze papieru będzie jego jasność, którą określa się jako białość. Jeśli szuka się takich kartek, na których drukować będzie można obrazy w dobrym kontraście to można się szybko rozczarować. Niestety tanie ryzy mają taki papier, którego odcień będzie beżowo - szary a gramatura niewielka. Nie będzie on gwarantował druku w dobrej formie ani nie odda odpowiednio kolorów. Współczynnikiem, który odpowiednio określa białość papieru będzie CIA. Wynosić może od 140 do 170. Najczęściej mamy opis, który ma granicę błędu +-2. Nie każdy producent jednak podaje taki parametr. Czasami okazuje się, że do określenia jasności używa się stopień odbicia światła, który wyrażony jest w procentach i w skali 80-100 % oznacza dobry jakościowo produkt. W sprzedaży mamy także papier kolorowy, albo taki, który zdobiony będzie obrazkami, zdjęciami. Nadaje się na szczególne okazje.

papier nieprzezroczystyNieprzezroczystość

Dobry papier to taki, który nie będzie pozwalał na przebijanie drukowanych zdjęć czy tekstu na drugą stronę. nieprzeźroczystość będzie się wyrażać w procentach między 90 a 95. Całkowita jest na poziomie 100% i pozwala na druk dwustronny.

Gładkość

Gładkość papieru może decydować o jakości wydruku. Do określenia stosuje się skalę Bendtsena lub skalę PPS w zależności czy chodzi o powlekany czy niepowlekany papier. Wskaźniki te będą mówić o tym jak dużo powietrza przepływać przez papier w określonym czasie. Zakres ten będzie na poziomie między 50 ml/min a 1200 ml na min. Im wyższy tym lepsza gładkość.

Autor

Judyta Milewska

"Cza­sami zwykła kar­tka pa­pieru wy­wołuje niez­wykłe wspomnienia..."

Zobacz również

Kontakt

Tel: 800-123-456

E-mail: kontakt@fiak.pl

fiak.pl

ul. Papiernicza 25

30-415 Kraków