
Spotkałem się kiedyś z opinią, że z papierem biurowym będzie z oponami: jest czas na letnie i będzie czas na zimówki. I lepiej tutaj nie mieszać. Jednak wybierając opisy papierów można zauważyć, że coraz więcej producentów chce iść w kierunku nośników uniwersalnych.
Sugerują oni coraz częściej, że produkt bardzo dobrze się sprawdza w każdym sprzęcie niezależnie czy druk będzie laserowy czy atramentowy. Jednak trzeba pamiętać, że taki toner, który pracuje w laserowej drukarce wytwarza naprawdę wysoką temperaturę w związku z czym będzie kwestią niezwykle ważną stworzenie rozwiązań, dzięki którym papier będzie wytrzymywał tą temperaturę wygrzewania i nie będzie dochodziło do przebarwień, które niekiedy się pojawiły. Dodatkowo taki papier do laserówek musi być przygotowany tak, by miał zdolność przyciągania tonera. Jeśli będzie z tym problem to i druk będzie dużo gorszej jakości.
Problemy związane z wykorzystywaniem nieodpowiedniego papieru
Papier o niskiej jakości spowodować może problemy z dobrym użytkowaniem drukarki. Papier może się pylić i może nawet doprowadzić do zapchania dysz drukujących w głowicy drukarki atramentowej lub problem z podajnikiem papieru. Można więc zużywać nawet więcej tuszu na czyszczenie głowicy niż na druk. Z czasem prowadzić to może nawet do wizyty w serwisie. Zbyt wysoka wilgotność papieru skutkować może problemami z falowaniem oraz odkształcaniem w urządzeniach drukujących, gdzie tworzy się dużo ciepła. A taki pofalowany papier będzie się zacinał przez złą pracę finisherów. Zbyt duża giętkość oraz przezroczystość papieru będzie miała wpływa na zmniejszenie wydajności w ramach druku dwustronnego. W efekcie papieru, który będzie się używać może się dużo szybciej zużywać.
Papier wysokiej jakości będzie natomiast gwarantował przedłużenie żywotności urządzeń. Jeśli stosuje się gorszy papier to użytkownik będzie narażał swoją maszynę na uszkodzenia. Papier złej jakości nadmiernie pyli i może niszczyć system drukujący. Powierzchnia papieru może niekiedy spowodować, że przyleganie nie będzie odpowiednie i parować będą szkodliwe związki, które w najgorszym przypadku mogą doprowadzić do uszkodzenia a nawet do zniszczenia bębna. Uszkodzeniom mogą ulegać także inne części takie jak rolki pobierające czy też wałki utrwalające.
Kupując gorszy papier będzie się oszczędzać tak naprawdę tylko pozornie, ponieważ naprawa sprzętu może nas bardzo dużo kosztować po stosowaniu takiego niskiej jakości papieru. Na koniec jeszcze dwie rady. Odnoszą się one przede wszystkim do eksploatacji sprzętu biurowego, ale wydaje się, że warto je w tym miejscu zaznaczyć.
Przed włożeniem papieru do podajnika będzie dobrze lekko zgiąć plik arkuszy i przekartkować oraz wyrównać. Separatory w sprzęcie dużo lepiej poradzą sobie z takimi kartkami, które nie są sklejone. Papier chłonie wilgoć oraz osadza się na nim kurz, dlatego lepiej nie drukować na pierwszej stronie, która jest w podajniku po jakieś dłuższej przerwie. W przypadku drukarek osobistych na koniec dziennych wydruków na pozostającym pierwszym papierze można położyć jakiś wydruk, który nie jest już potrzebny i potem przed drukiem go zdjąć.
Autor

Filip Jakubik
"Myśli przelane na papier wyglądają inaczej niż te, które plączą nam się po głowie."
Polecamy
Najnowsze
Co jest lepsze dla mojej firmy: Usługi wsparcia IT na miejscu czy poza siedzibą firmy?
Nie ma wątpliwości co do znaczenia technologii informacyjnych (IT) dla każdej firmy. Niezależnie od tego, czy jest to firma rozpoczynająca... [...]