
Wydawałoby się że wybór papieru do druku to sprawa banalna i prosta. Nic bardziej mylnego – jest to temat rzeka, mimo że produkt na pozór banalny i nie wymagający wielkiego tłumaczenia.
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie znaczenie ma wybór odpowiedniego papieru w procesie drukowania. Mamy dostęp do wielu rodzajów papieru – są papiery typu gloss, ozdobne, satynowe, kolorowe czy fotograficzne, jednak w tym artykule skupimy się głównie na zwykłym standardowym, białym papierze do urządzeń biurowych.
W sklepach znajdziemy papier do użytku codziennego z podziałem do drukarek do jakich jest przeznaczony: uniwersalny, do drukarek atramentowych, laserowych cz igłowych. Zastanówmy się co jest dla nas ważne w wydruku, tak by dobrać odpowiedni tym papieru. Na pewno jest to jakość wydruku czyli efekt wizualny. Więc jest to ogólna ostrość obrazu, żywe i dobrze kontraktujące ze sobą kolory oraz brak smug z rozmazanego tuszu.
Weźmy też pod uwagę, w jakiej technice będziemy drukować i w jakim formacie, ponieważ nie wszystko jest uznawane i tolerowane przez dane urządzenie drukujące. Właściwości papieru standardowego, białego, do codziennego stosowania w drukarkach, zostały podzielone na klasy w zależności od jego jakości i właściwości wydruku. Zasady podziału na te klasy zostały zaproponowane i przyjęte przez firmę Xerox już dość dawno temu.
Wyróżnia się tu klasę A, B i C, gdzie klasa A jest klasa najwyższą jakościowo, z najlepszym efektem druku, klasa B, to klasa pośrednia, i klasa C to wersja ekonomiczna, gdzie jakość wydruku nie stanowi wyznacznika. Jest to podział bardzo ogólny, nie ma ściśle podanych i określonych warunków udziału danej grupy papieru w odpowiedniej klasie, jednak pomaga w codziennych wyborach. Taki podział ułatwia porozumienie pomiędzy kupującym a sprzedającym, w określeniu czego oczekujemy i potrzebujemy w danej chwili. Jest to najłatwiejszy i najczęściej stosowany podział, choć chcąc dobrać naprawdę odpowiedni papier musielibyśmy poświęcić sporo czasu na ten temat.
Autor

Paweł Ceglarz
"Zawartość kartki papieru bywa mądrzejsza niż cały człowiek."
Polecamy
Najnowsze
Coworking – co to takiego?
Jeśli ktoś jest freelancerem to pewnie pracuje w domu, może w kawiarni. Każdy może to robić tak jak jemu będzie odpowiadać. Chodzi o... [...]