Klasy papieru do druku.

papier do drukuWydawałoby się że wybór papieru do druku to sprawa banalna i prosta. Nic bardziej mylnego – jest to temat rzeka, mimo że produkt na pozór banalny i nie wymagający wielkiego tłumaczenia.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie znaczenie ma wybór odpowiedniego papieru w procesie drukowania. Mamy dostęp do wielu rodzajów papieru – są papiery typu gloss, ozdobne, satynowe, kolorowe czy fotograficzne, jednak w tym artykule skupimy się głównie na zwykłym standardowym, białym papierze do urządzeń biurowych.

W sklepach znajdziemy papier do użytku codziennego z podziałem do drukarek do jakich jest przeznaczony: uniwersalny, do drukarek atramentowych, laserowych cz igłowych. Zastanówmy się co jest dla nas ważne w wydruku, tak by dobrać odpowiedni tym papieru. Na pewno jest to jakość wydruku czyli efekt wizualny. Więc jest to ogólna ostrość obrazu, żywe i dobrze kontraktujące ze sobą kolory oraz brak smug z rozmazanego tuszu.

klasy papieru do drukuWeźmy też pod uwagę, w jakiej technice będziemy drukować i w jakim formacie, ponieważ nie wszystko jest uznawane i tolerowane przez dane urządzenie drukujące. Właściwości papieru standardowego, białego, do codziennego stosowania w drukarkach, zostały podzielone na klasy w zależności od jego jakości i właściwości wydruku. Zasady podziału na te klasy zostały zaproponowane i przyjęte przez firmę Xerox już dość dawno temu.

Wyróżnia się tu klasę A, B i C, gdzie klasa A jest klasa najwyższą jakościowo, z najlepszym efektem druku, klasa B, to klasa pośrednia, i klasa C to wersja ekonomiczna, gdzie jakość wydruku nie stanowi wyznacznika. Jest to podział bardzo ogólny, nie ma ściśle podanych i określonych warunków udziału danej grupy papieru w odpowiedniej klasie, jednak pomaga w codziennych wyborach. Taki podział ułatwia porozumienie pomiędzy kupującym a sprzedającym, w określeniu czego oczekujemy i potrzebujemy w danej chwili. Jest to najłatwiejszy i najczęściej stosowany podział, choć chcąc dobrać naprawdę odpowiedni papier musielibyśmy poświęcić sporo czasu na ten temat.

Autor

Paweł Ceglarz

"Za­war­tość kar­tki pa­pieru by­wa mądrzej­sza niż cały człowiek."

Zobacz również

Kontakt

Tel: 800-123-456

E-mail: kontakt@fiak.pl

fiak.pl

ul. Papiernicza 25

30-415 Kraków