Rodzaje papieru do drukarek atramentowych

papier dla drukarek atramentowychJeśli chodzi o papier do drukarek to najlepszą ofertę ma firma Epson. Co o klasyfikacji papierów to trzeba powiedzieć, że świetnie przygotowana jest technologia papieru do druku atramentowego. W ramach tej kategorii znajdziemy papier matowy, lśniący oraz teksturowany.

Papier matowy

Nadaje się bardzo dobrze do drukowania zdjęć, w których występuje miękkie przejście kolorów i są odcienie pastelowe. Powierzchnia matowa pozbawiona blasków, dlatego obraz pod różnymi kątami jest różnie widziany. Powłoka dobrze rozprasza światło i wchłania tusz a drukowane zdjęcia będą odporne na odbarwienie. Matowy papier nadaje się dobrze do drukowania tuszami barwnikowymi i pigmentowymi.

Gloss

papier glossPapier określany jako lśniący nadaje się doskonale do materiałów reklamowych oraz do druku zdjęć w wysokiej jakości z przeniesieniem nasyconych, jasnych kolorów. Lśniąca powierzchnia sprawia, że zdjęcia mają dodatkowe efekty w grze kolorów. Najbardziej rozpowszechnione mamy polimerowe powłoki Gloss. Do nich odnosi się powłoki mikroporowate.

Powłoka mikroporowata powstaje w skutek poszukiwania rozwiązania problemu z wysychaniem tuszu na powierzchni papieru. Problem polega na tym, że wysychanie nie nadąża obecnie za bardzo szybkim procesem druku atramentowego. Dlatego potrzebna jest dodatkowa warstwa, która sprawi, że szybkość wchłaniania będzie lepsza. Powłoka mikroporowata składa się z cząsteczek tlenku glinu oraz kwarcu, które tworzyć będą mikro pory. W taki sposób tusz wsiąknie w papier i przyspieszy to jego wysychanie.

Papier z powłoką mikroporowatą nadaje się do druku tuszami barwnikowymi oraz pigmentowymi. Powłokę pęczniejące stosuje się, aby zmniejszyć wpływ czynników zewnętrznych na to jak będzie wyglądał obraz. Dzięki temu zapobiegać można między innymi odbarwieniom zdjęć pod wpływem powietrza. Powłoka to organiczny polimer, który pozbawiony jest porów. Po trafieniu tuszu na powierzchnię, powłoka pęcznieje i pokrywa w taki sposób oraz, że jest on chroniony przed wpływem czynników zewnętrznych. Papier taki najczęściej ma lśniącą powierzchnię i charakteryzuje się dobrą jakością wydruku.

Papier teksturowany

papier teksturowanyTaki papier nadaje się do drukowania artystycznego. Jest to w zasadzie zwykły papier fotograficzny, jednak warstwa górna nie będzie gładka ale posiada różnego rodzaju fakturę. Może ona imitować tekturę, skórę czy inne materiały. Stosowanie takiego papieru będzie pozwalało, by druk miał specyficzną objętość oraz wyrazistość.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze papieru?

Drukuje się najczęściej na jednej stronie, ale czasami jest konieczny druk dwustronny i wtedy należy sprawdzić czy wybierany przez nas papier nadaje się do takiego właśnie druku.

Autor

Judyta Milewska

"Cza­sami zwykła kar­tka pa­pieru wy­wołuje niez­wykłe wspomnienia..."

Zobacz również

Kontakt

Tel: 800-123-456

E-mail: kontakt@fiak.pl

fiak.pl

ul. Papiernicza 25

30-415 Kraków