Jak wykonać druk pełnobiały w programie Word

Odwieczny problem drukowania z pełnymi spadami w programach biurowych. Rozkładamy je na czynniki pierwsze, abyś wyglądał jak profesjonalista w dziedzinie grafiki.

W prawie każdym przypadku i w każdym programie, gdy drukujesz dokument, zawiera on marginesy. Nawet jeśli na ekranie komputera projekt został wykonany do samych krawędzi, prawie zawsze pozostanie domyślna biała przestrzeń, w której projekt nie zostanie wydrukowany.

Ta biała przestrzeń jest bardzo przydatna podczas drukowania dokumentu tekstowego, ponieważ stanowi ramę dla słów. W końcu większość biurowych wydruków/dokumentów to instrukcje, prezentacje, formularze, wnioski itp. które wymagają pewnego marginesu. Może to być jednak kłopotliwe, gdy zaczynamy drukować dokumenty z dużą ilością grafiki, zaprojektowane z uwzględnieniem krawędzi.

Kiedy konieczne jest drukowanie z pełnym spadem?

Jeśli drukujesz np. plakat, zdjęcie lub wizytówkę, możesz chcieć drukować do samej krawędzi strony. Drukowanie od krawędzi do krawędzi, czyli drukowanie bez marginesów, nazywane jest drukowaniem z pełnym spadem. Spady" oznaczają nieznaczne zachodzenie zadrukowanego obszaru poza krawędź drukowanej strony i zapewniają brak białych plam wokół krawędzi. W przypadku drukowania z pełnym spadem to, co ma być spadane, musi być umieszczone poza krawędziami dokumentu.

Podczas gdy graficy i marketingowcy mają dostęp do zaawansowanych programów do projektowania graficznego, takich jak Photoshop czy Illustrator, przeciętny pracownik korzysta z programów biurowych, takich jak Microsoft Word, Google Docs czy Pages. Jak zatem drukować z pełnym spadem w prostych programach biurowych?

Krok 1: Sprawdź, czy Twoja drukarka umożliwia drukowanie od krawędzi do krawędzi

1. Zmień marginesy w programie Word

Domyślnym marginesem w programie Microsoft Word jest jeden cal wokół całego dokumentu. Możesz zmienić to domyślne ustawienie, aby zmniejszyć lub wyeliminować ilość białego miejsca na stronie:

 • Kliknięcie kolejno opcji Układ > Marginesy > Marginesy niestandardowe.
 • Zmianę wszystkich marginesów strony na zero.

Jeżeli po zmianie marginesów w programie Word pojawi się ostrzeżenie, że jeden lub więcej marginesów jest ustawionych poza obszarem strony przeznaczonym do wydruku, kliknij Popraw, aby program Word zastąpił zerowe marginesy minimalnym marginesem dopuszczalnym dla danego urządzenia. Jeżeli klikniesz przycisk Ignoruj, program Word nie zmieni wartości zerowych, a zawartość w obszarze niedrukowalnym nie zostanie wydrukowana.

Jeżeli drukarka jest sprawna i prawidłowo skonfigurowana, dokument zostanie wydrukowany na całej szerokości papieru.

2. Zmień ustawienia drukarki

Zazwyczaj tylko duże cyfrowe drukarki drukarskie używające papieru w rolkach mogą drukować do samej krawędzi. Większość urządzeń wielofunkcyjnych nie jest w stanie drukować do samej krawędzi strony, ponieważ maszyny wymagają niewielkiej ilości miejsca, aby ułatwić przesuwanie papieru przez ścieżkę papieru.

Aby sprawdzić, czy ustawienia drukarki można zmienić w celu umożliwienia drukowania z pełnym spadem, wykonaj następujące czynności na komputerze:

 • Menu Startowe > Urządzenia i drukarki > Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę drukarki.
 • Z menu podręcznego wybierz opcję Preferencje drukowania.
 • Poszukaj opcji o nazwie Layout (Układ) lub Page Layout (Układ strony).
 • W tym miejscu powinna być dostępna opcja ręcznego ustawienia marginesów na zero.

W przypadku niektórych drukarek może być konieczne znalezienie ekranu ustawień zaawansowanych, aby uzyskać dostęp do tych ustawień.

Wiele drukarek umożliwia drukowanie od krawędzi do krawędzi, np. szerokoformatowy Canon imagePROGRAF iPF610, ale nie jest to tak powszechna funkcja w drukarkach biurkowych.

Istnieje jednak pewne obejście, które umożliwia drukowanie dokumentu z pełnym obramowaniem w programie Word, nawet jeśli drukarka nie obsługuje drukowania bez obramowania.

Krok 2: Drukuj na papierze o większym rozmiarze niż rozmiar dokumentu końcowego

Sekretem drukowania pełnokrawędziowych dokumentów w programie Word, gdy drukarka nie obsługuje drukowania od krawędzi do krawędzi, jest drukowanie dokumentu w większym rozmiarze niż jest potrzebny. Następnie można przyciąć dokument do wymaganego rozmiaru.

Word, Google Docs i Pages mają swoje własne ustawienia, które pozwalają to zrobić, a są one dość podobne. Tworzenie projektu z pełnym spadem:

1. Microsoft Word

Przy projektowaniu z pełnym spadem projekt musi wykraczać poza wymagany rozmiar dokumentu. Zazwyczaj oznacza to rozszerzenie rozmiaru i projektu dokumentu o ⅛" z każdej strony. Rozszerzenie o ⅛" nie będzie występować w produkcie końcowym. Kompensuje ono natomiast drobne niedokładności w drukowaniu, przycinaniu i składaniu, aby na krawędziach gotowych elementów nie było niezadrukowanego białego papieru.

W programie Word należy zdefiniować nowy zestaw ustawień papieru, aby utworzyć dokument o większym rozmiarze. Oto jak to zrobić:

 • Przejdź do menu Plik > Ustawienia strony.
 • W menu rozwijanym Rozmiar papieru wybierz opcję Niestandardowe rozmiary papieru.
 • Jeśli chcesz wydrukować na przykład dokument 8,5″ x 11″ bez marginesów, zaprojektowany przez Ciebie plik musi być większy, np. 8,75″ x 11,25″, który ma dodatkowe ⅛" wokół dokumentu.

Następnie możesz stworzyć swój projekt, pracując do krawędzi strony, ale upewniając się, że nie ma żadnych istotnych informacji w obszarze "⅛" wokół krawędzi, ponieważ zostaną one przycięte.

2. Google Docs
 • Plik > Ustawienia strony > Rozmiar papieru.
 • Wybierz rozmiar, który jest większy niż rozmiar, który chcesz wydrukować, np. jeśli chcesz wydrukować dokument o wymiarach 8,5 x 11 cali, wybierz rozmiar papieru B4 (9,84 x 13,90 cala).
 • Użyj marginesów, aby utworzyć obszar wydruku z co najmniej ⅛" spadu, np. ustaw marginesy po lewej i prawej stronie na 0,545", a marginesy górny i dolny na 1,325". W ten sposób uzyskasz dokument o wymiarach 8,5 x 11 cali ze spadem ⅛" dookoła.

Możesz teraz utworzyć projekt do krawędzi ustawionych marginesów, upewniając się, że żadne ważne informacje nie znajdują się w zewnętrznej części marginesu, ponieważ zostanie on przycięty.

3. Strony

 • Plik > Ustawienia strony > Rozmiar papieru > Zarządzaj rozmiarami niestandardowymi.
 • Kliknij, aby dodać rozmiar niestandardowy - na liście będzie on teraz nosił nazwę Bez tytułu.
 • Kliknij przycisk Bez tytułu i wpisz nazwę rozmiaru niestandardowego.
 • Określ szerokość i wysokość w odpowiednich polach.
 • Podobnie jak w przypadku programu Word, jeśli chcesz wydrukować dokument o wymiarach 8,5 x 11″ bez marginesów, zaprojektowany plik musi mieć wymiary 8,75 x 11,25″, aby zapewnić strefę spadu wokół dokumentu.
 • Kliknij przycisk OK.

Krok 3: Dodaj znaczniki przycięcia do dokumentu

Co to są znaczniki przycinania?

Znaczniki przycinania, czasami nazywane znacznikami kadrowania, to linie, prawie jak krzyżyki, które są drukowane w rogach dokumentów w celu wskazania miejsca przycięcia papieru. Drukarnie komercyjne regularnie używają ich do tworzenia spadów, gdy obraz lub kolor na stronie musi sięgać do krawędzi papieru.

Znaczniki przycięcia można dodać w programie Word, wykonując następujące czynności:

 • Wybierz polecenie Plik > Opcje.
 • W okienku nawigacji po lewej stronie wybierz opcję Zaawansowane.
 • Przewiń w dół do sekcji "Pokaż zawartość dokumentu".
 • Zaznacz pole wyboru"Pokaż znaczniki przycinania".
 • Kliknij przycisk OK.

Tych znaczników przycięcia nie można jednak wydrukować.

Większość uznanych programów do publikowania może dodawać znaczniki kadrowania do dowolnego pliku cyfrowego, w tym pliki z programów Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign, CorelDRAW, QuarkXpress i Publisher. Jednak programy Word, Google Docs, Pages itp. nie pozwalają na drukowanie znaczników przycięcia. Zamiast tego trzeba ręcznie zmierzyć ostateczny wydruk, aby przyciąć ⅛" z każdej strony w przypadku drukowania bezpośrednio z jednego z tych programów.

Ale czy nie ma prostszego sposobu?

Krok 4: Eksportuj do PDF, aby wydrukować znaczniki kadrowania

Zamiast drukować bezpośrednio z programów Word, Google Docs lub Pages, możesz wyeksportować dokument do formatu PDF, co pozwoli na wydrukowanie znaczników kadrowania, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie przyciąć obraz do odpowiedniego rozmiaru.

Jak przekonwertować dokument Worda do formatu PDF

 • Wybierz kolejno opcje Plik > Ek sportuj i wybierz format Adobe PDF "High-Quality Print" (najbardziej odpowiedni do drukowania na drukarce biurowej i komercyjnej).
 • W obszarze Znaki i spad zaznacz opcję Znaki kadrowania i Użyj ustawień spadu dokumentu - upewnij się, że są ustawione na ⅛" (0,125 cala) dookoła. Kliknij przycisk Eksportuj.

W ten sposób otrzymasz dokument do wydrukowania z obrazami dłuższymi o ⅛" od wymaganego rozmiaru z każdej strony oraz znacznikami przycięcia wskazującymi miejsca, w których należy przyciąć stronę, aby uzyskać wydruk w pełnym kolorze.

Podsumowując

Ostatecznie programy takie jak Word, Google Docs i Pages nie są przeznaczone do używania w taki sam sposób, jak programy graficzne, takie jak Photoshop. Word jest przede wszystkim programem tekstowym, ale oczywiście ludzie chcą mieć możliwość korzystania z niego w szerszym zakresie. Jeśli zajdzie potrzeba wydrukowania dokumentu z pełnym obramowaniem w edytorze tekstu, a nie masz drukarki, która to potrafi, to dzięki temu obejściu możesz otrzymać gotowy, wydrukowany z pełnym obramowaniem dokument. Do wydrukowania dokumentu końcowego konieczne jest jednak wykonanie kilku dodatkowych kroków, niż byłoby to konieczne, gdyby drukarka była przystosowana do drukowania pełnych spadów!

Zamierzasz drukować dużo dokumentów z pełnym spadem? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się o najlepszych opcjach dla Twojej firmy.

Autor

Filip Jakubik

"Myśli prze­lane na pa­pier wyglądają inaczej niż te, które plączą nam się po głowie."

Zobacz również

Kontakt

Tel: 800-123-456

E-mail: kontakt@fiak.pl

fiak.pl

ul. Papiernicza 25

30-415 Kraków